Naše vlastní bezpečnost, bezpečnost našich dětí a dalších blízkých lidí, ale i ochrana našeho majetku před trestnou činností často závisí na dodržování několika jednoduchých pravidel. Tato pravidla nejsou nikterak nová nebo originální a v podstatě je všichni známe. Pouze je někdy podceníme, pozapomeneme nebo usoudíme, že nám riziko nehrozí. Když se staneme obětí trestného činu, pak si již opožděně tato pravidla připomínáme.
Pracovníci odboru prevence kriminality a jejich odborní spolupracovníci, dali tyto rady a doporučení dohromady, utřídili je podle různých životních situací a touto formou je nabízejí veřejnosti. Několika minutami listování v těchto stránkách možná předejdete ve svém životě řadě nepříjemností.
PREVENTIVNÍ OPATŘENÍ PŘED ODJEZDEM NA DOVOLENOU
Prevence vloupání do bytu nebo rodinného domku
Cenné věci v bytě
Doporučení k omezení možnosti vloupání do rodinného domu
1) Nezakrývat pohled na dům vysokými zdmi a hustými ploty
2) Minimalizovat počet vstupů do domu, stejně jako počet oken a dalších stavebních otvorů, zejména v přízemí
3) Vybavit objekt či byt masívními (bezpečnostními) dveřmi se zámkem, vložkou a štítem, které jsou odolné proti vyhmataní, rozlomení, odvrtání, prokopnutí a vysazení. Obdobně zabezpečit i další stavební otvory, zejména méně viditelné a méně často používané (zadní dveře, sklepní okénka, apod.)
4) Mechanické zábranné prostředky doplnit vhodným zařízením elektrické signalizace
5) Při zabezpečení objektu se vždy obrátit na odbornou firmu, zásadně nespoléhat na své sí1y či "sousedskou výpomoc"
6) Neukládat v domácnosti cenné předměty. Je-li to nezbytné (šperky, sbírky apod.), pak je zvlášť chránit jak mechanicky (trezor, schránka), tak elektronicky. Kromě toho je vhodné pořídit si na takové předměty dokumentaci (foto, popis)
7) Nepouštět do bytu (domu) neznámé osoby, vydávající se např. za údržbáře, tzv. odečítače měřičů apod., bez průkazu jejich totožnosti a příslušnosti k udávané firmě
8) Vyloučit znaky dlouhodobé nepřítomnosti, jako je neodklízený sníh, nevybíraná dopisní schránka
9) Neponechávat v okolí domu volně přístupné nářadí a žebříky
10) I při krátkodobé nepřítomnosti (např. nákup v blízkém okolí zavírat okna v přízemí a nižších podlažích, stejně jako zavírat a zamykat dveře.
Prevence vloupání do rekreačních obydlí
Jaké má chatař či chalupář možnosti ochrany svého majetku?
Základem jsou mechanické zábranné prostředky aplikované na nejrizikovější místa objektů (např. bezpečnostní zámky, složitější uzamykací systémy, ochranné okenní folie, skla). Vhodným doplněním mohou být různě vyrobené ochranné mříže a uzamykatelné okenice.
Nadstavbou je elektrická zabezpečovací signalizace. Problémem zde je, že zdaleka ne ze všech rekreačních objektů je telefonické či jiné spojení s okolním světem. Ovšem i tyto problémy lze vyřešit. V takovéto lokalitě je určitě alespoň jedna telefonní linka k dispozici. K ní lze připojit automatický telefonní hlásič, který po obdržení signálu o narušení vyvolává předem naprogramované jedno či více telefonních čísel a předá tak informaci o narušení chráněného objektu zodpovědné osobě. Na hlásič lze připojit “hlídání” i více objektů.
Netradičním řešením je dále využití “rádiových” zabezpečovacích ústředen, které se instalují v objektech. Na jednotlivé ústředny v objektech se pak připojí nástrahové detektory. Jde o jednoduchou a spolehlivou detekci pohybu pachatele v objektu, kdy detektor i instalace jsou skryté. Jejich montáž je velmi rychlá. Určité odlišnosti od klasické elektronické zabezpečovací signalizace jsou vynuceny charakterem používání těchto zařízení, jako speciální soupravy. Systém může monitorovat sjednaná soukromá bezpečnostní agentura.
V otázkách zabezpečení se majitelé rekreačních objektů musí striktně řídit podmínkami a názory pojišťoven. Pojišťovnám zatím stačí, aby byly zabudovány dobré zámky, mříže apod. Praxe ale ukazuje, že jsou-li mechanické zábranné prostředky osamocené, mohou v některých situacích vzbudit ještě větší agresivitu pachatelů a následná škoda je tím podstatně větší.
Doporučení pro podnikatele
1) Uvažte, zda chcete, abyste Vy a Vaši spolupracovníci pracovali v relativním bezpečí, aby se Vaše zařízení,zboží a zásoby nestaly snadnou kořistí zlodějů či lupičů a zhodnoťte si co chcete proti nim chránit - nezapomínejte přitom ani na své zákazníky.
2) Mějte na paměti, že základem každého zabezpečení jsou mechanické zábrany, např. bezpečnostní dveře, bezpečnostní zámky, mříže, fólie, trezory. Uvědomte si přitom, že výsledná bezpečnost Vašeho objektu je dána bezpečností nejslabšího článku - nechtějte tedy pevnostní mříže osadit do zchátralého zdiva nebo bezpečnostní zámek do běžných dveří.
3) Ve většině případů dojdete k názoru, že bezpečnostní systém musí být doplněn elektronickými prostředky, tj. elektrickou zabezpečovací signalizací, případně prostředky průmyslové televize, systémem pro ochranu zboží v obchodech, či systémem kontroly vstupu (Lze využít i ke kontrole a evidenci docházky).
4) Připomeňte si, že naše smysly jsou bombardovány všemožný mi ječícími sirénami a blikajícími majáky. Instalace takových prostředků má na pachatele vliv psychologický, tzn. že ho odpuzuje při výběru objektu napadení a často znervózní a zažene v případě vlastního napadení. Rozhodně nelze spoléhat na sirénu jako prostředek přivolání pomoci.Proto uvažujte o přenosu signálu o poplachu na dispečink (pult centralizované ochrany) bezpečnostní služby či městské policie (Policie ČR většinou připojuje jen objekty zvláštní důležitosti).
5) Pro případ, že předpokládáte nedostatek financí pro celou Vaši představu o zabezpečení Vašich kanceláří, provozoven či obchodů, dí1en a skladů, rozhodněte se pro pořadí postupné výstavby systému - od nejohroženějších míst; vězte, že nákladově je zabezpečení srovnatelné s otopným systémem.
6) Máte-li ucelenou představu o tom, co a jak chcete zabezpečit, vyberte si dvě či tři odborné firmy (jejich nejucelenější aktualizovaný přehled je v Katalogu firem, který již sedmý rok vydává firma AMBO - viz nabídka na str 58 a 144) zadejte jim svoji představu a chtějte zpracovat nabídku.
7) Trvejte na tom, aby byly v systému použity výhradně prvky, které byly schváleny policií nebo jinou zkušebnou pro příslušný stupeň rizika či bezpečnostní třídu.Váš objekt bude většinou patřit do průměrných rizik. Výjimku mohou tvořit lékárny, obchody se zbraněmi, směnárny apod., které patří do rizik vyšších.
8) Při vyhodnocení nabídek berte na vědomí, že nejlevnější nemusí být nejlepší. Rozhodující je komplexnost nabídky,splnění Vašich věcných i termínových představ a hlavně záruční a pozáruční servis v rozumně krátkém čase. Nabídky konzultujte s pojišťovnou, případně s pracovištěm ochrany objektů Policie ČR .
9) Po realizaci dodávky dbejte na to, aby všichni Vaši spolupracovníci byli řádně proškoleni v zacházení s instalovanou technikou a aby ji také používali - nezavřený trezor nebo i nejbezpečnější dveře, či nezapnutá signalizace nijak nechrání.
10) Hodláte-li stavět nový objekt nebo stávající zásadně re konstruovat, provedˇte celou přípravu již v rámci zadání stavby a zpracování projektu.
Je to rozhodně levnější. V tomto případě je vhodné, aby dodavatel zabezpečovací techniky byl z důvodů dodržení diskrétnosti a návazné servisní operativnosti vaším přímým dodavatelem. Rozumný dodavatel stavby se tomu bránit nebude.
OCHRANA OSOBNÍCH AUTOMOBILŮ
Poznamenejte si registrační značku svého automobilu, číslo motoru a podvozku, VIN kód a případné další odlišnosti.
Nejjednodušším opatřením ke snížení možného rizika je využití tzv. organizačních možností:
Dalším stupněm ochrany jsou řádně naistalované mechanické zábranné prostředky:
Vyšším standardem je instalace elektronických autoalarmů. Sem lze zařadit zejména:
Všechny tyto zabezpečovací systémy jsou však schopny zaručit ochranu vozidel jen do určité míry.
Pavelčákova 18, Olomouc 772 00, 602 841 721 Gasta&Čoupek 2004 webdesign Studio R3D, s.r.o. |